TEKST ZOSTAŁ WYKORZYSTANY JEDYNIE NA POTRZEBY SZKOLNE



Wyjaśnienie pojęcia

Pies domowy to podgatunek wilka. Pies domowy posiada wiele ras, różniących się rozmiarem, kształtem i kolorem. Istnieje ponad 400 ras. Głowa może mieć różny kształt (wydłużony, okrągły, kwadratowy itd.). Uszy od krótkich po długie. Ciało może być nieowłosione, zwykle jednak jest pokryte sierścią różnej długości i barwy. Ogon jest różnej długości i kształtu (m.in. prosty, sierpowaty).



Występowanie

Pies domowy jest silnie udomowionym zwierzęciem, więc trudno mówić o zasięgu występowania. Psy spotykamy wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Zamieszkuje wszystkie kontynenty (czasowo psy bywają sprowadzane nawet na Antarktydę). W wielu miejscach tworzy półdzikie watahy, które są prawie niezależne od człowieka. Blisko spokrewniony z psem domowym jest dingo zamieszkujący Australię, który stał się wtórnie dzikim psem po sprowadzeniu go przez człowieka na kontynent



Tryb życia

Pies domowy od tysięcy lat towarzyszy człowiekowi i jest od niego uzależniony. Zależnie od rasy może wykonywać dla człowieka pracę w bardzo różnorodnych warunkach środowiska. Niektóre psy na przykład dobrze radzą sobie z wyszukiwaniem ludzi w gruzach budynków, inne odgrzebują ofiary lawin w trudnych warunkach zimowych, mogą pilnować stad owiec na dużych przestrzeniach lub brać udział w wyścigach i wystawach. Cechuje je aktywność całodobowa.



Rozmnażanie i rozwój

Rozród psów domowych w niewoli zwykle jest planowany przez człowieka. Współczesne rasy powstały w wyniku doboru sztucznego. Odmiennie jest w przypadku psów zdziczałych. Niektóre grupy dzikich psów żyją w ustalonej hierarchii, z dominującą parą alfa. Do rozrodu może przystępować przez cały rok. Ruja u samic występuje dwa razy w roku. Może się rozmnażać w odstępie 6 miesięcy. Ciąża trwa około 9 tygodni. Samica rodzi od 1 do 15 szczeniąt, zwykle 3-9. Młode rodzą się ślepe, oczy otwierają po ponad tygodniu. Szczenięta karmione są mlekiem matki do 8-10 tygodni. Dojrzałość płciową osiąga między 6 a 12 miesiącem życia. Zwykle jednak w późniejszym czasie przystępuje do rozrodu, między 1,5 a 2 rokiem życia. W zależności od rasy żyje średnio od 6 do 14 lat. Maksymalna udokumentowana długość życia wynosiła 29 lat.



→ Powrót do strony głównej ←