1. Kaplica św. Jana Nepomucena w Lubomi

zabytkowa kaplica znajdująca się w Lubomi w powiecie wodzisławskim w województwie śląskim. Usytuowana u zbiegu ulic Polnej i św. Jana Nepomucena. Kaplica drewniana zbudowana około 1700 roku, w okresie, kiedy Lubomia była własnością rodziny Reiswitz. Drewniana, wybudowana w konstrukcji zrębowej, od zewnątrz oszalowana deskami. Założona na planie ośmioboku, przekryta dachem namiotowym z ośmioboczną sygnaturką zwieńczoną latarnią i baniastą kopułką. Wnętrze jednoprzestrzenne z pozornym sklepieniem ośmiopolowym. Na uwagę zasługują drzwi o cechach gotyckich (wykrój otworu zamknięty łukiem trójlistnym). Wewnątrz XIX-wieczna figura św. Jana Nepomucena.


2. Pomnik św. Jana Nepomucena

Przy drodze z Grabówki do Lubomii, pomiędzy wiekowymi, pomnikowymi lipami, stoi okazały pomnik św. Jana Nepomucena, błogosławiącego podróżnych. Figurę ufundowała w 1738r. panująca na tych terenach hrabiowska rodzina Lichnowskich. Na prostopadłościennym postumencie stoi polichromowana kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena trzymającego w lewej ręce otwartą księgę, a prawą stopę opierającego o kulę ziemską.


3. Pomnik Stanisława Kostki

Wyjątkową przydrożną kapliczką jest ta, ufundowana przez lubomską młodzież, do której niegdyś podążali z procesją pacholczą. Jest to Pomnik Stanisława Kostki patrona młodzieży i dzieci. Znajduje się ona na odludziu, w otoczeniu drzew, z tego miejsca roztacza się przepiękna panorama naszej gminy. Jest to idealne miejsce do odpoczynku, dla wszystkich chcących zaznać chwili wytchnienia od zgiełku, stresu i hałasu.


4. Kościół św. Marii Magdaleny w Lubomi

Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Lubomi został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, według planów przygotowanych przez znanego bytomskiego mistrza budowlanego, twórcy kilkudziesięciu śląskich, głównie, świątyń – Pawła Jackischa. Budowlę wzniesiono z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Wystrój wnętrza jest również neogotycki z kilkoma starszymi zabytkami, pochodzącymi z dawnego lubomskiego kościoła.